Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
IWIS 2019 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie...
Zajęcia wyjazdowe energetyków We wrześniu, jak co roku klasy energetyki odnawialnej...
Berlin, Berlin… ich hab dich lieb! Druga tura szkolenia w ramach programu Erasmus+...
STYPENDIUM MARSZAŁKA 2019 KOMUNIKAT W SPRAWIE STYPENDIUM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA...
Matematyka dla pierwszoklasistów! Pani Dorota Maleszka zaprasza na cykl spotkań...
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Brawo Filip Tomczyk!

Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne dziedziny, to trzy obszary wiedzy, które pozwalają nam sięgać w niedostępne dla ludzkich zmysłów miejsca naszego wszechświata.

Mistrzem w przeczesywaniu falowych przestworzy okazał się Filip Tomczyk z klasy 3i1. Wykorzystując zdolności konstruktorskie zbudował radioteleskop, który posłużył mu do zmapowania neutralnego wodoru - pierwiastka wypełniającego - w bardzo subtelny sposób - przestrzenie naszej galaktyki, dzięki czemu jesteśmy w stanie unaocznić sobie strukturę spiralną Drogi Mlecznej. Swoje pomiary, badania i analizy Filip zaprezentował na LXV Ogólnopolskim Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu, wygrywając rywalizację z dwudziestoma innymi uczestnikami z całej Polski.

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w astronomicznych spotkaniach grudziądzkich, zgłębiając wiedzę oraz poznając wielu miłośników gwiezdnych przygód. W tym roku Filipowi towarzyszyła grupa 25 kibiców z naszej szkoły. Oprócz interesujących wykładów, które były główną częścią seminarium, uczniowie wzięli również udział w pokazach w planetarium oraz obserwowali plamy słoneczne. Olbrzymią atrakcją było również zwiedzanie pięknego, starego Grudziądza. Wśród ceglanych spichlerzy, murów obronnych, w blasku światła odbijającego się w wodach Wisły czuć było ducha dawnych koszarowych czasów, a przede wszystkim wielkość umysłu wybitnego astronoma i ekonomisty – Mikołaja Kopernika.

Po trzech dniach emocji i wrażeń, w poszukiwaniu kolejnych przygód, odwiedziliśmy przepiękne polskie miasto – Toruń. Powrócił motyw Kopernika, kolejnych ruin, tym razem - murów obronnych oraz słonecznych spacerów brzegiem Wisły. Niewątpliwie pierwsze miejsce Filipa to największy sukces w dziedzinie astronomii w dziejach naszej szkoły, ale jeszcze ważniejsze są emocje i więzi, jakie powstały wśród uczestników, bardziej lub mniej zainteresowanych astronomią, podczas spotkań, rozmów, zabaw i po prostu „bycia razem”. Do zobaczenia na LXVI "omsie", za rok.

Filip zdobył główną nagrodę - teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona o średnicy zwierciadła 8 cali. Fundatorem głównej nagrody był partner strategiczny XLV OMSA - Polska Agencja Kosmiczna.

Danuta Połomska


 


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information