Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Pitching filmowy ZAPowiczów 2 marca 2020 roku grupa ZAPowiczów uczestniczyła w...
Deutsch ist in 2020   W piątek 28 lutego 2020 r. w IV LO odbył się XVI...
Boszkowo W związku z konsekwencjami pandemii i nieustającym...
Pączek dla Afryki 20.02.2020 r.,  w "Tłusty Czwartek", nasza szkoła po...
Turniej Opowiadań 2020 We wtorek 18 lutego 2020 roku w Zespole Szkół...
Warsztaty SIR 11 lutego br. w sali konferencyjnej odbyło się...
Pomoc braciom mniejszym Wspaniały odzew szkolnej społeczności na zbiórkę dla...
Za rok musi być złoto! Kolejny rok z rzędu siatkarze ZST osiągnęli sukces. Po...
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Brawo Filip Tomczyk!

Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne dziedziny, to trzy obszary wiedzy, które pozwalają nam sięgać w niedostępne dla ludzkich zmysłów miejsca naszego wszechświata.

Mistrzem w przeczesywaniu falowych przestworzy okazał się Filip Tomczyk z klasy 3i1. Wykorzystując zdolności konstruktorskie zbudował radioteleskop, który posłużył mu do zmapowania neutralnego wodoru - pierwiastka wypełniającego - w bardzo subtelny sposób - przestrzenie naszej galaktyki, dzięki czemu jesteśmy w stanie unaocznić sobie strukturę spiralną Drogi Mlecznej. Swoje pomiary, badania i analizy Filip zaprezentował na LXV Ogólnopolskim Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu, wygrywając rywalizację z dwudziestoma innymi uczestnikami z całej Polski.

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w astronomicznych spotkaniach grudziądzkich, zgłębiając wiedzę oraz poznając wielu miłośników gwiezdnych przygód. W tym roku Filipowi towarzyszyła grupa 25 kibiców z naszej szkoły. Oprócz interesujących wykładów, które były główną częścią seminarium, uczniowie wzięli również udział w pokazach w planetarium oraz obserwowali plamy słoneczne. Olbrzymią atrakcją było również zwiedzanie pięknego, starego Grudziądza. Wśród ceglanych spichlerzy, murów obronnych, w blasku światła odbijającego się w wodach Wisły czuć było ducha dawnych koszarowych czasów, a przede wszystkim wielkość umysłu wybitnego astronoma i ekonomisty – Mikołaja Kopernika.

Po trzech dniach emocji i wrażeń, w poszukiwaniu kolejnych przygód, odwiedziliśmy przepiękne polskie miasto – Toruń. Powrócił motyw Kopernika, kolejnych ruin, tym razem - murów obronnych oraz słonecznych spacerów brzegiem Wisły. Niewątpliwie pierwsze miejsce Filipa to największy sukces w dziedzinie astronomii w dziejach naszej szkoły, ale jeszcze ważniejsze są emocje i więzi, jakie powstały wśród uczestników, bardziej lub mniej zainteresowanych astronomią, podczas spotkań, rozmów, zabaw i po prostu „bycia razem”. Do zobaczenia na LXVI "omsie", za rok.

Filip zdobył główną nagrodę - teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona o średnicy zwierciadła 8 cali. Fundatorem głównej nagrody był partner strategiczny XLV OMSA - Polska Agencja Kosmiczna.

Danuta Połomska


 


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information