Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Pomoc braciom mniejszym Wspaniały odzew szkolnej społeczności na zbiórkę dla...
Za rok musi być złoto! Kolejny rok z rzędu siatkarze ZST osiągnęli sukces. Po...
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Culture&education w ZST

W pierwszym tygodniu lutego, gościliśmy w naszej szkole Ismaila Bouhallafa z Maroka i Gian Marco Nadaliniego z Gwatemali, w ramach unikatowego Programu Praktyk Międzynarodowych AIESEC. Jedną z wartości AIESEC jest rozwój umiejętności pracy w zespole i zdolności elastycznego dopasowywania się do zmieniających się okoliczności.

Budując relacje z partnerami zwraca się szczególną uwagę na wspólne wartości tak, aby polepszała się komunikacja i zwiększała wrażliwość kulturowa wśród młodych ludzi w Polsce. Projekt AIESEC jest  realizowany w naszej szkole po raz dziewiąty. Warsztaty odbywały się  w dwóch grupach, łącznie w zajęciach uczestniczyło 60 uczniów.

Nasi goście na początek przedstawili swoje kraje, kulturę i religię. Zachęcali uczestników do aktywnego udziału w zajęciach, „prowokowali” ich do szerszego spojrzenia na inne wyznania czy obyczaje. W ostatnich latach tematem przewodnim było prowadzenie biznesu, ustalanie odpowiedzi na pytanie, jak być dobrym szefem czy współpracownikiem. W tym roku głównym tematem była sytuacja w Europie oraz sprawa uchodźców. Poza tym poruszono szereg innych kwestii takich, jak tolerancja wobec ludzi o odmiennych niż nasze tradycjach, zwyczajach i wyznaniach. Prowadzący zajęcia starali się razem z uczniami odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego islam kojarzy się wszystkim z terroryzmem?

Program AIESEC cieszy się ogromnym zainteresowaniem w naszej szkole. Potwierdza to Bartłomiej Sobczak, który już po raz trzeci brał w nim udział. Mało tego, gości zawsze jednego z wolontariuszy AIESECu u siebie w domu.  Najpierw była to Laurenca Tong z Wietnamu, następnie  Kenny Chung, który pochodził z Chin, a mieszkał w Australii, a w tym roku był to Ismail. Można stwierdzić, że dom Bartka jest multikulti. Po warsztatach Bartek spędzał z gośćmi czas wolny i bardzo mu zależało, by w tak krótkim czasie jak najwięcej ciekawych rzeczy pokazać studentom z AIESECu. Miło wspomina to, że Laurenca po raz pierwszy u nas zobaczyła śnieg, a Ismail miał okazję wypróbowania swoich umiejętności łyżwiarskich na lodowisku.

Uczniowie chcieli się również dowiedzieć: Dlaczego studenci wybrali Polskę jako cel swojego wyjazdu?

Gian Marco: Wiele słyszałem o waszym kraju jako miejscu, z którego pochodził wielki papież Jan Paweł II. Chciałem zobaczyć wasz kraj, miejsca związane z tak wielkim Polakiem i przy okazji poznać kulturę narodu, którego kraj w równym stopniu jest katolicki jak mój.

 W ostatni dzień padło pytanie: Co chciałbyś przekazać uczniom ZST?

Gian Marco: Przede wszystkim chciałem podziękować za ten wspaniały tydzień spędzony z wami. Wasza szkoła ma wspaniałe warunki do nauki jak i wspaniałych, zdolnych uczniów. Wyczuwa się pasję do tego miejsca zarówno uczniów jak i ich nauczyciela. Chcę powiedzieć wam abyście podążali za swoimi marzeniami, gdyż możecie je zrealizować; musicie tylko w to uwierzyć. Pamiętajcie, że najlepszym sposobem na poszerzenie swoich horyzontów myślowych i wzbogaceniu swojego umysłu jest podróżowanie. Podróżując, możecie stać się lepszą osobą. 

Ismail: Chcę wam przekazać, że czas płynie bardzo szybko i my równie szybko dorastamy. Jeśli nie będziecie pracować nad swoimi marzeniami, nie zrealizujecie ich i nic nie zmienicie. Tak więc wyjechałem z mojego kraju i zacząłem podróżować, aby pracować na moją przyszłość i przy okazji spotkać was na mojej drodze. Było to dla mnie bardzo interesujące doświadczenie. Widzę sukces w waszych oczach; tak więc zmierzajcie do wybranego celu i nie poddawajcie się. Podróżujcie a zobaczycie świat z innej perspektywy, my często nie widzimy rzeczy takie jakie są naprawdę, ale z perspektywy jacy my jesteśmy.

Nie ma wątpliwości, że podróże kształcą, zarówno samych podróżujących, jak i tych, których odwiedzają. 

 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information