Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Stypendium Marszałka Nabór wniosków o Stypendium Marszałka Województwa...
ZAPowicze razem Najbardziej wyczekane rozpoczęcie roku szkolnego...
Finał Olimpiady OITiW 30 czerwca 2020 r. w auli Zespołu Szkół Technicznych...
Pitching filmowy ZAPowiczów 2 marca 2020 roku grupa ZAPowiczów uczestniczyła w...
Deutsch ist in 2020   W piątek 28 lutego 2020 r. w IV LO odbył się XVI...
Boszkowo W związku z konsekwencjami pandemii i nieustającym...
Pączek dla Afryki 20.02.2020 r.,  w "Tłusty Czwartek", nasza szkoła po...
Turniej Opowiadań 2020 We wtorek 18 lutego 2020 roku w Zespole Szkół...
Warsztaty SIR 11 lutego br. w sali konferencyjnej odbyło się...
Pomoc braciom mniejszym Wspaniały odzew szkolnej społeczności na zbiórkę dla...
Za rok musi być złoto! Kolejny rok z rzędu siatkarze ZST osiągnęli sukces. Po...
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Praktyka zawodowa w Eisfeld

 

W ramach projektu ”Europejskie staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim” 16 uczniów ZST z germanistkami Anną Mrowińską i Dominiką Sadowską wyjechało na 2 tygodniową praktykę zawodową do Niemiec. Uczestnicy projektu zdobywali nowe doświadczenia i pogłębili swoją wiedzę i umiejętności w wymiarowaniu 3D, programowaniu maszyn CNC, wykonywaniu pomiarów mechanicznych za pomocą specjalistycznych przyrządów pomiarowych, obsłudze frezarki CNC oraz przygotowali i wykonali produkty końcowe: logo szkoły ZST, logo Powiatu Ostrowskiego i logo FRSE.

Uczniowie mieszkali w przytulnym internacie w Hildburghausen, a zajęcia odbywały się w Centrum Kształcenia wEisfeld. Przed trzema laty Centrum zostało poddane modernizacji. Dzięki wsparciu zakładów przemysłowych powiatu Hildburghausen uczniowie mogą się szkolić w obsłudze maszyn sterowanych numerycznie. Baza dydaktyczna jak i kadra szkoleniowa są na najwyższym poziomie. Dyrektor Centrum Kształcenia (HBZ) Pan Kai Michaelis jak i nauczyciela prowadzący zajęcia wysoko ocenili współpracę z naszą młodzieżą. Wielokrotnie podkreślali, że nasi uczniowie szybko przyswajają nowe umiejętności i są zmotywowani do nauki.

Poza zajęciami uczniowie mieli możliwość poznania niemieckiej kultury. Zwiedzili ciekawe miejsca jak muzeum broni i pojazdów w Suhl oraz zamki i twierdze w Coburgu i jego okolicach. Turyngia jest „zielonym sercem Niemiec”, które zachęca do aktywnego spędzania czasu. Młodzież chętnie spędzała czas wolny na wędrówkach i dowiedziała się, że wiele wież widokowych nazywa się „Bismarckturm”. Miło wspominają również wieczór z Pizzą. Dyrektor HBZ umożliwił uczniom zwiedzanie jednego z największych zakładów przemysłowych w regionie Firmę GPM Geräte- und Pumpenbau GmbH, zajmującą się produkcją pomp do znanych marek samochodowych.

Uczniowie są bardzo zadowoleni z praktyk o czym świadczą przykładowe wypowiedzi: 
Patryk: „Nauczyłem się wielu nowych rzeczy o wymiarowaniu w 3D i programowaniu frezarki.”
Maciej: „Bardzo mnie cieszy, że mogłem podszkolić swój niemiecki.”
Ania: „Wielu ludziom wydaje się, że obróbka metali to zajęcie tylko dla mężczyzn. Ale to nie prawda, gdyż jestem dobrym przykładem na to, że kobieta potrafi również zaprogramować i obsługiwać frezarkę CNC. W zakładzie  GPM Geräte- und Pumpenbau GmbH dowiedziałam się, że 1/3 zatrudnionych to właśnie kobiety.”
Michał: „Świetny projekt! Cieszę się, że mogłem w nim uczestniczyć. Dziękuję wszystkim, którzy tworzyli i zrealizowali ten projekt.” Na zakończenie praktyk uczniowie otrzymali mały upominek i certyfikaty.

[Dominika Sadowska]


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information