Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
ZAPowicze w USA W dniach 21 stycznia – 3 lutego uczniowie Zespołu Szkół...
Epizod dla uczniów ZST   13 lutego 2019 r. cztery klasy z naszej szkoły: Ig,...
Pomoc niesiona uczynkami Ferie zimowe jest to czas, kiedy możemy odsapnąć od...
Turniej opowiadań 2019 Piątego lutego w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie...
Feeria barw, czyli...GRA W KOLORY 4 lutego nastąpiło otwarcie sali do grafiki w ZST....
Zespół Szkół Technicznych kuźnią Europassów Zespół Szkół Technicznych już od wielu lat...
Pietruszka? Nie! Srebro! Grudzień przyniósł nam sporo emocji sportowych, ale też...
ChwaZSTek 91 Kolejny numer szkolnego pisma przed Wami. Tym razem...
Mała grupa w wielkim mieście Czyli graficy w Warszawie... 11 grudnia 2018 roku...
Do serca przytul psa W pierwszym tygodniu grudnia zawieźliśmy do schroniska...
O włos... W czwartek, 29 listopada, w Zespole Szkół Ekonomicznych...
ZAPowicze śpiewają Już po raz szósty odbył się w murach III LO konkurs...
#KOMÓRKOMANIA W drugim tygodniu grudnia odbędzie się w naszej szkole...
Góra grosza 2018 Już XIX raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom – Góra...
Pan Tadeusz w ZAPie “Litwo, ojczyzno moja!” - te słowa zna na pamięć każdy...
Pomaganie jest dziecinnie proste!   Startujemy z naborem wolontariuszy na 27. Finał...
Niech żyje POLSKA! W piękną listopadową jesień łatwiej obchodziło się...
Zapraszamy do konkursu To już szósta edycja konkursu literackiego Turniej...
ARISS 2018 To już ósma… konferencja ARISS w Polsce. 20...
Hubertus w październiku! Uczniowie klasy 2i2 postanowili uczcić długowieczną...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

ZAPowicze w USA

W dniach 21 stycznia – 3 lutego uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Kamil Kaliński i Krystian Urbaniak, mieli okazję uczestniczyć w „International Summit 2019”, organizowanym przez szkołę Pompano Beach High School, znajdującą się na Florydzie. Podczas wyjazdu nasi studenci poznali Stany Zjednoczone "od środka"; zwiedzili Centrum Kosmiczne NASA, Nowy Jork, Waszyngton oraz słoneczne plaże Miami. Na własnej skórze poczuli ciepło drugiej części naszego pięknego świata.

ZAPowicze spędzili cały tydzień w jednej z najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w USA, gdzie poznawali, porównywali system amerykański z polskim, a ponadto nauczyli się wielu nowych umiejętności. W czasie trwania „International Summit 2019” nasi uczniowie poznali ludzi z 14 krajów! W związku z tym czasie nie tylko poznawali kulturę i zwyczaje panujące w USA, ale również w krajach takich jak: Peru, Brazylia, Francja, Chiny, Wielka Brytania. Dzięki uczestnictwu w niezwykłym wydarzeniu, Kamil i Krystian osiągnęli korzyści na wielu płaszczyznach: zawodowej, językowej, społecznej, interkulturowej i osobistej. Na staż zostali chłopcy zaproszeni dzięki współpracy z wieloma osobami, instytucjami i szkołami. Ta współpraca polegała między innymi na zaangażowaniu w organizację i na prowadzeniu prelekcji na licznych konferencjach międzynarodowych (między innymi: EWCOME, Matematyka bez granic) oraz warsztatów z zakresu programowania, druku trójwymiarowego i fizyki. Dzięki takiej działalności młodzi informatycy popularyzowali nowoczesne metody i techniki nauczania poprzez praktykę. Podczas pobytu promowali zarówno naszą szkołę, jak i kraj, poprzez różnego rodzaju prezentacje przed szeroką publicznością, jak i również na spotkaniach w wąskim gronie. Dzięki temu niesamowitemu przeżyciu nasze horyzonty zostały znacznie poszerzone, a my wciąż staramy się osiągać kolejne sukcesy.”

Kamil Kaliński


 


 

Epizod dla uczniów ZST

 

13 lutego 2019 r. cztery klasy z naszej szkoły: Ig, Ii2, IIe oraz IIi2 skorzystały z zaproszenia dyrektora Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp. pana kpt. Waldemara Zaremby na spektakl „Nauczyłeś nas cierpieć, teraz naucz nas miłości…”, który miał miejsce w Synagodze. Przedstawienie składające się z wierszy ks. Jana Twardowskiego zostało przygotowane przez Katarzynę i Piotra Bigorów, przy współudziale studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM. W przedsięwzięciu wzięło udział 12 skazanych, którzy z własnej inicjatywy zgłosili się i wybrali teksty. Była to żywa lekcja poezji.

Beata Dura


 

Podziękowanie... 

Pomoc niesiona uczynkami

Ferie zimowe jest to czas, kiedy możemy odsapnąć od naszych codziennych obowiązków. Więcej wtedy  zabaw  i wyjazdów ze znajomymi czy rodziną. Czas, po którym wypoczęci wracamy do ławek szkolnych, by kontynuować  edukację. Jednak tym razem było inaczej…  Dla jednego z naszych szkolnych kolegów, to właśnie te wakacje były okresem walki o życie. Patryk Jarczak, będąc na wycieczce w Dubaju, tysiące kilometrów od domu, zachorował na sepsę meningokoki, która przyczyniła się do zapalenia opon mózgowych.

O życie Patryka walczyli najlepsi lekarze ze wszystkich zakątków świata. Początkowo dawali mu niewielkie szanse na przeżycie. Jednak zdarzył się cud, w który lekarze do teraz nie dowierzają. Patryk wyszedł po paru tygodniach ze stanu krytycznego. Z każdym dniem odzyskuje siły. Stan zdrowia ZAPowicza pozwalił na powrót do rodzimego kraju. Niestety ubezpieczenie Patryka skończyło się po tygodniu pobytu w szpitalu, gdzie doba kosztuje około 30 tysięcy złotych. Zespół Szkół Technicznych nie przeszedł wobec tego obojętnie. Rówieśnicy całym sercem zaangażowali się w zbiórkę dla Patryka. Uczniowie pisali do sławnych youtuberów, blogerów czy piosenkarzy z prośbą o udostępnienie zbiórki charytatywnej na Siępomagam. Dzięki temu akcja bardzo szybko rozprzestrzeniła się na całą Polskę. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, dzięki czemu na koncie w jeden dzień udało się uzbierać ponad 100 tysięcy złotych. Obecnie Patryka wparło 8 tysięcy osób na łączną sumę 300 tysięcy złotych. ZAPowicze również zorganizowali zbiórkę na rzecz Patryka. Udało  się uzbierać 8 400 + 2000 złotych. Do tego klasa 2g, czyli klasa Patryka, zorganizowała dwa koncerty charytatywne, które odbyły się 5 i 8 lutego 2019 roku. Koncerty zorganizowano w przeciągu zaledwie kilku dni, więc wszyscy pomagali jak tylko mogli. Graficy do licytacji oddali swoje plakaty,  na licytacji pojawiły się też różne niespodzianki i  bonusy. Dzięki determinacji licytujących, niektóre przedmioty uzyskiwały zawrotne ceny. Ogromną popularnością cieszyły się kartki walentynkowe, zaprojektowane przez samych grafików oraz losy i ciasto. W przerwach mieliśmy okazje usłyszeć wykonania instrumentalne i wokalne uczniów z 2G, czyli Moniki Sobczak, Szymona Radziszewskiego i Brajana Foryckiego. Uczniowie z chęcią brali udział w licytacjach i kupowali różnego rodzaju upominki. Wiedzieli, że wszystko ma być przeznaczone na szczytny cel. Suma z obu koncertów przerosła najśmielsze oczekiwania, ponieważ udało nam się zebrać  4871,54 złotych. Możemy z dumą powiedzieć, że jako szkoła zrobiliśmy bardzo dużo. To pokazuje, że zawsze staniemy z pomocą za jednym z naszych ZAPowiczów.

ZAP to nie tylko szkoła, to nasza mała społeczność, w której wszyscy mogą na siebie liczyć, a w chwilach kryzysu każdy poda pomocną dłoń. Każdy z nas dołożył małą cegiełkę do puli pieniężnej. Daliśmy Patrykowi to co najważniejsze, czyli wsparcie. Dziękujemy za pomoc, która kiedyś może powrócić z dwukrotną siłą. Mamy nadzieję, że niedługo spotkamy Patryka w szkole. Jego miejsce przy komputerze cały czas na niego czeka.

Zebrana kwota: 5138  DZIĘKUJEMY #muremzapatrykiem

Weronika Rainert


 


 

Turniej opowiadań 2019

Piątego lutego w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się rozstrzygnięcie szóstej edycji  konkursu literackiego Turniej Opowiadań. W tym roku uczestnicy i jurorzy spotkali się kameralnie –  było 14 zgłoszeń, bardzo dobrych. Zgłosili się uczniowie z pięciu szkół powiatu ostrowskiego, a sześć osób ponownie wzięło udział. Podejmowane tematy były jak zwykle aktualne i uniwersalne – trudne wybory, miłość pod wszelką postacią, tożsamość człowieka i jego miejsce w świecie, pojawiał się też problem wykluczenia, Obcego. Świat brutalny, pełen wojen, zagłady, ale też zakłamania, świat antyutopijny.

Jurorzy mieli trudne zadanie, z opowiadaniami zmierzyli się: Beata Dura, nauczyciel języka polskiego z ZST, Paulina Szargan, nauczyciel języka angielskiego z ZST i Piotr Szczepaniak, nauczyciel z III LO i MDK, instruktor teatralny.

Autorką tegorocznej oprawy graficznej (plakat i dyplomy) jest Weronika Rainert uczennica klasy grafiki i poligrafii cyfrowej w ZST.

Wyróżnienia zdobyli:

Maciej Kozieras (ZST) za opowiadanie „Mroźny Oddech”,

Lidia Nowak (ZSE) za opowiadanie „Pierwszy taniec”,

Amelia Waliszewska (I LO) za opowiadanie „Nie pierwszy raz”.

Laureaci:

Helena Staszak (I LO) III miejsce za opowiadanie „Cokolwiek znam”,

Patryk Włosik (III LO) II miejsce za opowiadanie „Cena człowieczeństwa”,

Kacper Kokot (ZST) II miejsce  za opowiadanie „Narrator”,

Julia Siecińska (III LO) I miejsce za opowiadanie „System”.

Katarzyna Strzelkowska


 

 

Feeria barw, czyli...GRA W KOLORY

4 lutego nastąpiło otwarcie sali do grafiki w ZST.

Oto garść szczegółów, dotyczących przedsięwzięcia: GRA W KOLORY to projekt renowacji i doposażenia pracowni grafiki w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, zrealizowany dzięki hojności firmy PPG. Celem projektu było nie tylko doraźne pozyskanie sponsora, doposażenie pracowni, ale zyskanie protektora, którego pozycja na rynku jest rękojmią takiej jakości, jaką w kształceniu chce zapewnić szkoła. Świetnie wykształceni technicy graficy to awangardowa grupa ludzi wrażliwych estetycznie, którzy pomogą zrozumieć innym, że świat to najpiękniejsze miejsce. W związku z tym dążeniem należało gruntownie odnowić zniszczoną salę, zapewnić realizację założeń wzornictwa przemysłowego i ergonomii w przygotowaniu wyposażenia tej specjalnej sali, przygotować dla niej zaplecze z miejscem do przechowywania materiałów i gotowych uczniowskich prac, zakupić brakujący sprzęt (drukarkę 3D, monitory graficzne, urządzenia poligraficzne, urządzenia do sitodruku, krzesła, rolety), a nawet odświeżyć klatkę schodową, prowadzącą do sali.

Najmłodszy zawód w szkole jest niezwykle pojemny, jeśli chodzi o wielość przyswajanych przez uczniów umiejętności. Z zakresu cyfrowych technologii graficznych każdy rodzaj działań musi być im znany, każdy kolor umiejętnie wykorzystany, dobrane trafnie materiały i tworzywa. Dlatego głównym beneficjentem projektu są klasy graficzne, jako najbliższe kierunkiem kształcenia profilowi działania firmy. Stąd też inicjatywa odbywania części zajęć (np. teoria koloru) w siedzibie firmy w Lewkowcu, tym bardziej, że szkoła położona jest niedaleko tego miejsca. Pracownia – jako wzorcowa – posłuży ponadto informatykom, którzy w procesie kształcenia modułowego także mają zajęcia z grafiki.

Do tej pory w szkole nie były realizowane takie przedsięwzięcia, pozyskiwanie środków odbywało się jedynie w ramach projektów unijnych. To pierwszy tak szeroko zakrojony projekt współpracy z konkretną firmą.„ZAP” to uznana marka w tej części kraju, a współdziałanie z potentatem, jakim jest PPG, pozwoli podnieść szkole jej prestiż, a PPG przysporzy i pracowników, i klientów, spośród tych, którzy dziś są partnerami ZST. Projekt budzi wyłącznie dodatnie emocje, bo takie generuje szkoła w swoim otoczeniu, natomiast współpraca z PPG przyniesie informację o możliwościach rozwoju i kariery dla tych, którzy pragną więcej, którzy „myślą inaczej”.

Magdalena Wojtasz


 


 

Zespół Szkół Technicznych kuźnią Europassów

Zespół Szkół Technicznych już od wielu lat systematycznie współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim, czego owocem są liczne staże zagraniczne, odbyte w ramach zorganizowanych europejskich ścieżek kształcenia zawodowego. Są to wyjazdy, zorganizowane na mocy umowy między krajową instytucją wysyłającą, czyli ZST i Starostwem - a zagranicznym partnerem, organizującym praktyki po stronie Niemiec i Anglii.

Mamy już za sobą wiele projektów. Obecnie bierzemy udział w dwóch projektach, tj. szkolnym, w ramach Programu ERASMUS+ oraz powiatowym, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekty te trwają już od roku 2017 a finał osiągną w maju 2019. W tym czasie praktyki odbędzie w sumie 180 uczniów naszej szkoły, co stanowi prawie jedną czwartą wszystkich uczniów uczęszczających do ZST. Przygotowanie tak licznych praktyk zagranicznych zawdzięczamy ścisłej współpracy między Referatem Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, a dyrekcją i nauczycielami języków obcych Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Zanim finalnie dojdzie do wyjazdu naszych podopiecznych na wyczekiwane staże, sztab ludzi intensywnie pracuje nad dokumentami, aby wszystko mogło być złożone na czas, a wyjazd zakończył się sukcesem. Piątkowa ceremonia wręczenia Europassów-Mobilność była przysłowiową wisienką na torcie. Europass jest Inicjatywą Komisji Europejskiej. Został przyjęty decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 15 grudnia 2004 r. i obowiązuje od dnia 1 stycznia 2005 r. Ma określać jednolite ramy wspólnotowe dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji jego posiadaczy. Europass stwarza możliwości nauki i pracy w Europie i zwiększa szanse absolwentów na rynku pracy. Ponadto w nowatorski sposób umożliwia każdemu obywatelowi Europy zaprezentowanie kwalifikacji i umiejętności zawodowych w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie. Na Europass składa się portfolio 5 dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy, z których nasi stażyści mają już pierwsze trzy, a pozostałe dwa mogą otrzymać, studiując na uczelni wyższej. Są to: Europass – CV, Europass – Paszport Językowy, Europass – Mobilność, Europass – Suplement do Dyplomu oraz Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe. Dwa pierwsze dokumenty (Europass-Curicullum Vitae (CV) oraz Europass-Paszport Językowy) uczniowie wypełnili samodzielnie, pod nadzorem nauczycieli przygotowujących ich do wyjazdu, zaś trzy pozostałe (Europass-Mobilność, Europass-Suplement do Dyplomu oraz Europass-Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe) wypełniają i wydają uprawnione do tego instytucje. Europass-Mobilność, który nasi stażyści już otrzymali, jest standardowym dokumentem europejskim, który ma na celu przedstawienie szczegółowych informacji na temat wiedzy, kompetencji i umiejętności nabytych w innym kraju europejskim. Dokumentuje poziom zdobytej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Dokument Europass -Mobilność służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, realizowanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego, tj. europejskiej ścieżki kształcenia, powstałej w wyniku podpisania umowy między krajową instytucją wysyłającą (np. szkołą, uczelnią czy urzędem) i zagranicznym partnerem przyjmującym, określającej treść, cel i czas trwania wyjazdu, a także jego sposoby monitorowania i aspekty praktyczne. Jest to szczególnie ważne dla osób poszukujących pracy w Europie, którym zależy na uznaniu ich kwalifikacji przez instytucje i organy innych państw. Nasi młodzi mechatronicy i przyszli eksperci od energii odnawialnej najczęściej wyjeżdżają do Hildburghousen i Rohr-Kloster w Niemczech. Z kolei informatycy, elektronicy i graficy zdobywają nowe kwalifikacje w Plymouth, Bristolu, Totnes i Exeter. Ci pierwsi odbywają praktyki w centrach szkoleniowych i pracują na najnowszym sprzęcie tj. obrabiarkach sterowanych numerycznie lub instalują ogniwa fotowoltaiczne. Partnerzy brytyjscy zapewniają staż w różnych firmach na terenie wybranego miasta. Uczniowie pracują osobno i mieszkają osobno u angielskich rodzin. Wymaga to od nich biegłej znajomości języka, zarówno zawodowego, jak i radzenia sobie w codziennej komunikacji z Anglikami. Jak sami przyznają, w ankietach ewaluacyjnych, wyjazd na staż to szkoła życia. Nie tylko poprawili swoje umiejętności i kompetencje zawodowe, ale także nauczyli się jak prowadzić firmę w Anglii, co jest pożądane przez pracodawców. Prawie 80% przyznaje, że nigdy wcześniej nie było za granicą. Wielu z nich po raz pierwszy leciało samolotem, przełamując swój strach. Jeśli chodzi o zdobyte sprawności i umiejętności językowe, większość z nich ocenia je dziś bardzo wysoko. Przyznają, że opanowali bogate słownictwo i kolokwialne zwroty potrzebne w codziennym porozumiewaniu się w sposób naturalny, poprawiając przy tym swój akcent.

Wielu zaczęło myśleć po angielsku, nie zastanawiając się nad czasochłonnym tłumaczeniem. Szlifując język w rodzimym środowisku nabrali pewności i zrozumieli, że ich nauka nie poszła w las. Nie można przy tym pominąć trudnych do zbadania korzyści kulturowych, światopoglądowych, doświadczeń życiowych w obcym kraju. Wielu przełamało bariery młodzieńczego lęku przed nowym, innym i nieznanym środowiskiem. Dowodem są studia z językie angielskim jako wykładowym, a także coraz liczniejsze wyjazdy naszych uczniów na zagraniczne uczelnie. Czterech naszych absolwentów studiuje w Wielkiej Brytanii i Irlandii, na uniwersytetach w Aberystwyth i Cork. Dlatego też od dwóch lat organizujemy spotkania informacyjne z przedstawicielami tych uczelni. Wyjazdy na zagraniczne staże potwierdzają znaną wszystkim sentencję, że podróże kształcą i poszerzają horyzonty myślowe. Uczą otwartości, tolerancji i dają odwagę do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim dzięki otwartości dyrekcji i zaangażowaniu nauczycieli otwiera swoim uczniom okno na świat, aby nie tylko na dokumencie Europass-Mobilność, ale i we wlasnej świadomości absolwenci tej szkoły zawsze już czuli się obywatelami Europy.

Zbigniew Stachurski


 


 

Pietruszka? Nie! Srebro!

Grudzień przyniósł nam sporo emocji sportowych, ale też i niejeden sukces! Niewątpliwie niemałym osiągnięciem było zajęcie II miejsca w rozgrywkach powiatowych w piłkę koszykową chłopców.

Wspaniale było sobie pouprawiać ten jeden z najbardziej popularnych sportów. A nadto zdobyć laury! A było... oj! ekscytująco! Najpierw ZST-LO 45:38, później równie fajnie ZST-ZSBE 37:32. Dobra passa czasami się jednak kończy... ale w sporcie (i w życiu) to nie wstyd dać się pokonać najlepszym... Lepiej jest pięknie przegrać niż haniebnie wygrać, prawda? Tak więc mecz z III LO przyniósł nam porażkę 32:62. Na szczęście potem znów nadeszły zwyżka formy i euforii, które przyniosły efekt w postaci wyniku 46:35 dla ZST w rozgrywkach z IV LO. Efekt tej walki? Drugie miejsce w mistrzostwach Powiatu Ostrowskiego. I awans do rejonu. Żaden z meczów nie był o pietruszkę... wszystkie o srebro!!! Serdeczne gratulacje dla naszych koszykarzy i dla trenera pana Tomasza Pietrzaka!!!


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information